Newsletter CRSP

Aktuality z projektu...

 

1. 6. 2017

Dnes jsme se zúčastnili závěrečné konference programu CZ04 Ohrožené děti a mládež, kde jsme prezentovali zkušenosti a výstupy z realizace našeho projektu. Fotky s drobným komentářem si můžete prohlédnout na našem facebooku. 

 

20. 4. 2017

Máme za sebou osmnáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili maminka s tatínkem, třídní učitelka a terénní pracovnice rodiny. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vyhodnocen a revidován akční plán.

 

14. 4. 2017

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 20. 4. 2017. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka s tatínkem a synem s ADHD, třídní učitelka a terénní pracovnice chlapce.

 

10. 4. 2017

Máme za sebou sedmnáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili maminka s tatínkem, třídní učitelka, asistentka, terénní pracovnice rodiny a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vyhodnocen a revidován akční plán.

 

5. 4. 2017

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 10. 4. 2017. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka s tatínkem a synem s ADHD, třídní učitelka, asistentka, terénní pracovnice chlapce a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi.

 

30. 3. 2017

Máme za sebou šestnáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili maminka s tatínkem, třídní učitelka a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vyhodnocen a revidován akční plán.

 

24. 3. 2017

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 30. 3. 2017. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka s tatínkem a synem s ADHD, třídní učitelka a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi.

 

9. - 10. 3. 2017

Máme za sebou dvoudenní kurz Metody posilování práv dítěte s ADHD, kterého se účastnilo 15 odborníků z řad pracovníků různých organizací, kteří se při své práci setkávají s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Účastníci obdrželi osvědčení o absolvování a odnesli si doufáme mnoho poznatků a postřehů do své práce.

 

7. 3. 2017

Máme za sebou patnáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili maminka, třídní učitelka s asistentkou a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a revidován akční plán.

 

6. 3. 2017

Vrcholí přípravy na vzdělávací kurz Metody posilování práv dítěte s ADHD, který je určen 15 odborníkům na práci s dětmi, kteří se při své práci potkávají s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Máme poslední volná místa, zájemci se mohou hlásit na mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

1. 3. 2017

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 7. 3. 2017. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka se synem s ADHD, třídní učitelka s asistentkou a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi.

 

27. 2. 2017

Máme za sebou čtrnáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili maminka, třídní učitelka s asistentkou, školní psycholožka, asistenka chlapce na programu pro hyperaktivní a neklidné děti a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vytvořen akční plán.

 

10. 2. 2017

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 27. 2. 2017. PK bude facilitovat Mgr. Markéta Klečková z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka se synem s ADHD, třídní učitelka s asistentkou, školní psycholožka, asistenka chlapce na programu pro hyperaktivní a neklidné děti a odborná pracovnice v rodinách s hyperaktivními a neklidnými dětmi.

 

27. 1. 2017

Bylo spuštěno přihlašování na kurz Metody posilování práv dítěte s ADHD, přihlašovat se můžete ZDE.

 

17. 1. 2017

I v novém roce aktivně pokračujeme v našich činnostech - docházíme do rodin s hyperaktivními a neklidnými dětmi (terénní práce v rodině), organizujeme a domlouváme případové konference a v březnu plánujeme také opakování vzdělávacího kurzu Metody posilování práv dítěte s ADHD a to konkrétně v termínu 9.-10. 3. 2017.

 

1. 1. 2017

Všem našim klientům a partnerům přejem šťastný nový rok plný lásky, pohody, zdraví a úspěchů na poli školním i pracovním.

 

12. 12. 2016

Máme za sebou třináctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili matka a otec chlapce, terénní pracovnice rodiny, asistentka a jeho třídní učitelka. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vytvořen akční plán.

 

11. 11. 2016

Máme za sebou dvoudenní kurz Metody posilování práv dítěte s ADHD, kterého se účastnilo 15 odborníků z řad pracovníků různých organizací, kteří se při své práci setkávají s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Účastníci obdrželi osvědčení o absolvování a odnesli si doufáme mnoho poznatků a postřehů do své práce.

 

1. 11. 2016

Vrcholí přípravy na vzdělávací kurz Metody posilování práv dítěte s ADHD, který je určen 15 odborníkům na práci s dětmi, kteří se při své práci potkávají s hyperaktivními a neklidnými dětmi. Kurz je aktuálně plně obsazen.

 

28. 11. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 12. 12. 2016. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka a tatínek se synem s ADHD, terénní pracovnice rodiny a třídní učitelka s asistentkou.

 

31. 10. 2016

Máme za sebou dvanáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili matka chlapce, pracovnice poradny V klidu o neklidu, asistentka a jeho třídní učitelka. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vytvořen akční plán.

 

17. 10. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 31. 10. 2016. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka se synem s ADHD, pracovnice z poradny V klidu o neklidu a třídní učitelka s asistentkou.

 

10. 10. 2016

Máme za sebou jedenáctou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili terénní pracovnice rodiny, matka a otec chlapce a jeho třídní učitelka. Byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny a vytvořen akční plán. 

 

3. 10. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 10. 10. 2016. PK bude facilitovat Mgr. Markéta Klečková z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka se synem s ADHD, tatínek chlapce, terénní pracovnice rodiny a třídní učitelka.

 

1. 9. 2016

Celkem čtyřem rodinám s dětmi s ADHD nabízíme možnost řešení aktuálních problémů skrze případové konference, které jsou pro rodiny realizovány zdarma. Jde o metodu setkání všech osob, které mají na aktuální problémovou situaci vliv (včetně dítěte) pod vedením nezávislého facilitátora, který vede diskuzi za účelem najití toho nejlepšího řešení a stanovení konkrétních kroků k jeho realizaci. Rodině poskytujeme kompletní servis - domluvíme se s účastnícími se osobami, zajistíme facilitátora, prostory, drobné občerstvení a hladký průběh pro účastnící se dítě, kterému je vždy připraven tzv. oddychový koutek.

 

1. 7. 2016

V červenci a srpnu 2016 proběhnou celkem čtyři diskuzní setkání na témata z oblasti dětských práv, jakou jsou např. právo na soukromí, právo na svobodný přístup k informacím (vs. nebezpeční médií - internetu, televize apod.), právo na bezpečnou práci, na ochranu před vykořisťováním, na vzdělání apod.

 

30. 6. 2016

Od července začínají pracovnice projektu docházet do celkem šesti nových rodin k dětem s ADHD v rámci terénní práce v rodině. Budou s dětmi pracovat především na zdokonalování komunikačních a dalších sociálních dovedností, které jsou nezbytné pro schopnost prosazovat svá práva a názory přijatelným způsobem ve vhodných situacích.

 

24. 6. 2016

Máme za sebou desátou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili terénní pracovnice rodiny a matka chlapce. Jednalo se o opakovací PK, na které byl revidován původní akční plán, došlo k vyhodnocení stanovených úkolů a byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny. Do budoucna se nastavily další úkoly a povinnosti účastníků, které přispějí k vyřešení problémové situace.

 

30. 5. 2016

Máme za sebou devátou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti dívky s ADHD. Dále se zúčastnili bývalá klíčová pracovnice rodiny, matka dívky, její dvě spolužačky a oblíbený učitel. Jednalo se o opakovací PK, na které byl revidován původní akční plán, došlo k vyhodnocení stanovených úkolů a byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny. Do budoucna se nastavily další úkoly a povinnosti účastníků, které přispějí k vyřešení problémové situace.

 

19. 5. 2016

Dodatečná aktivita projektu byla schválena! :) Realizace je naplánována od 1. 7. 2016 do 30. 4. 2017.

 

11. 5. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou opakovací konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 30. 5. 2016. PK bude facilitovat Mgr. Markéta Klečková z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili maminka s dcerou s ADHD, její dvě spolužačky, oblíbený učitel a bývalá klíčová pracovnice rodiny.

 

27. 4. 2016

Máme za sebou osmou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnili bývalá terénní a klíčová pracovnice rodiny, matka chlapce, kurátor mládeže a speciální pedagožka z SVP Kamenomlýnská. Jednalo se o opakovací PK, na které byl revidován původní akční plán, došlo k vyhodnocení stanovených úkolů a byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny. Do budoucna se nastavily další úkoly a povinnosti účastníků, které přispějí k vyřešení problémové situace.

 

20. 4. 2016

Realizace projektu byla prodloužena do konce dubna 2017, zažádali jsme tedy o financování dodatečné aktivity skládající se z následujícího:

  • terénní práce v rodině (6 dětí)
  • případové konference (3 děti)
  • moderované diskuze na téma z oblasti dětských práv (20 dětí)
  • akreditovaný kurz pro odborníky (2 opakování, 30 volných míst)

Obzvláště se těšíme na novou aktivitu moderovaných diskuzí, které by probíhaly v průběhu července a srpna 2016 v dopoledních hodinách.

 

15. 4. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou opakovací konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 27. 4. 2016. PK bude facilitovat Veronika Kandelová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili kromě členů rodiny chlapce s ADHD také kurátor mládeže OSPOD Vinohrady, bývalá terénní a klíčová pracovnice rodiny a speciální pedagožka-etoped z SVP Kamenomlýnská.

 

31. 3. 2016

Máme za sebou sedmou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti chlapce s ADHD. Dále se zúčastnily terénní pracovnice rodiny, matka chlapce, jeho třídní učitelka a asistentka, školní psycholožka, učitelka matematiky a ředitelka školy. V rámci PK byl nastaven akční plán s jednotlivými kroky, které vedou k dosažení stanoveného cíle. Účinek akčního plánu a celkový vývoj situace bude sledovat terénní pracovnice. 

 

30. 3. 2016

Máme za sebou šestou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti dítěte s ADHD. Jednalo se o opakovací PK, na které byl revidován původní akční plán, došlo k vyhodnocení stanovených úkolů a byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny. Do budoucna se nastavily další úkoly a povinnosti účastníků, které přispějí k vyřešení problémové situace. 

 

29. 3. 2016

Máme za sebou pátou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za nepřímé účasti dítěte s ADHD (bylo k dispozici jeho vyjádření). Jednalo se o opakovací PK, na které byl revidován původní akční plán, došlo k vyhodnocení stanovených úkolů a byly zmapovány aktuální potřeby dítěte a jeho rodiny. Do budoucna se nastavily další úkoly a povinnosti účastníků, které přispějí k vyřešení problémové situace. 

 

15. 3. 2016

Vrcholí přípravy na dvě opakovací a jednu novou případovou konferenci (dále jen PK), které se uskuteční 29., 30. a 31. 3. 2016. PK budou facilitovat Mgr. Lenka Maléřová, Bc. Jan Milota a Veronika Kandelová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili kromě členů rodiny dítěte s ADHD také zástupci škol a sociální terénní pracovníci. 

 

14. 3. 2016

Máme za sebou čtvrtou případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla za přímé účasti dívky s ADHD. Dále se zúčastnili bývalá klíčová pracovnice rodiny, se kterou dívka spolupracuje v rámci poradny, matka dívky, její třídní učitelka a výchovná poradkyně, učitel zeměpisu a dvě dívčiny spolužačky. V rámci PK byl nastaven akční plán s jednotlivými kroky, které vedou k dosažení stanoveného cíle. Účinek akčního plánu a celkový vývoj situace bude dívka na své přání sledovat spolu se spolužačkami a učiteli ze školy, na konci dubna se skupina opět sejde, aby plán vyhodnotila a revidovala.

 

10. 3. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 14. 3. 2016. PK bude facilitovat Mgr. Markéta Klečková z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili kromě členů rodiny dívky s ADHD také její tři spolužačky, klíčová pracovnice rodiny, která dívce poskytuje odborné poradenství, třídní učitelka dívky, výchovná poradkyně a dívkou vybraný učitel, kterého vnímá jako svou oporu.

 

26. 2. 2016

Máme za sebou dvoudenní vzdělávací kurz "Metody posilování práv dítěte s ADHD", který proběhl v našich prostorách na Biskupské 7 v Brně a to v úterý 23. 2. 2016 a čtvrtek 25. 2. 2016. Sociální pracovníci a další odborníci splnili všechny podmínky pro udělení osvědčení za absolvování kurzu, který byl akreditován MPSV v rozsahu 16 hod. Oba dva dny si lektorky spolu s účastníky moc užili a vzájemně se obohatili o zkušenosti z praxe. 

 

24. 2. 2016

Rádi bychom ocenili základní školy, které se aktivě účastní našich případových konferencí (PK) s cílem co nejvíce pomoci dítěti s ADHD ve zvládání jeho aktuálních problémů. V současné době se účastnili (nebo účast závazně přislíbili) zástupci následujících základních škol:

  • ZŠ Milénova, Brno
  • Masarykova ZŠ Kamenačky, Brno
  • ZŠ Kobylnice
  • ZŠ Pastviny, Brno

Děkujeme za Vaši podporu a účast. :)

 

15. 2. 2016

Vrcholí přípravy na dvoudenní vzdělávací kurz "Metody posilování práv dítěte s ADHD", který proběhne v našich prostorách na Biskupské 7 v Brně a to v úterý 23. 2. 2016 a čtvrtek 25. 2. 2016, vždy od 9-16 hod. Kurz je zdarma a je akreditován MPSV (16 hod). Pro účastníky bude k dispozici bohaté občerstvení.

 

9. 2. 2016

Máme za sebou třetí případovou konferenci (dále jen PK), která proběhla bez přímé účasti chlapce s ADHD. S chlapcem se sešla jeho bývalá klíčová pracovnice a získala od něj vyjádření se k danému problému a souhlas s uskutečněním konference bez jeho přímé účasti. Zúčastnili se jeho rodiče, speciální pedagogožka z PPP, třídní učitelka chlapce a jeho asistentka, klíčová pracovnice rodiny v rámci služeb určeným pěstounům a bývalá klíčová pracovnice rodiny. V rámci PK byl nastaven akční plán s jednotlivými kroky, které vedou k dosažení stanoveného cíle. Účinek akčního plánu a celkový vývoj situace bude v rodině sledovat jejich bývalá klíčová pracovnice, na konci března se skupina opět sejde, aby plán vyhodnotila a revidovala.

 

5. 2. 2016

Vrcholí přípravy na další případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 9. 2. 2016. PK bude facilitovat Bc. Jan Milota z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili kromě členů rodiny dítěte s ADHD také jeho třídní učitelka, asistentka pedagoga, bývalá klíčová pracovnice rodiny a speciální pedagožka z PPP, která se o rodinu stará. K dispozici bude mít skupina také vyjádření ošetřujícího psychologa.

 

4. 1. 2016

Všem rodinám s hyperaktivními a neklidnými dětmi přejeme do nového roku 2016 co nejvíce optimismu, sil a chuti ke zdolávání obtíží, se kterými se musí denně potýkat. Doufáme, že nejen díky naší práci bude další rok zase o něco veselejší.

 

16. 12. 2015

Máme za sebou druhou případovou konferenci (dále jen PK), které se účastnil chlapec s ADHD, jeho rodiče, speciální pedagogové SVP, psycholog z SVP, třídní učitelka chlapce, výchovná poradkyně ze školy a bývalá terénní pracovnice v rodině. Pro chlapce byl nachystán oddychový koutek s tabletem, čehož využil pouze jednou, když toho na něj bylo moc. V rámci PK byl nastaven akční plán s jednotlivými kroky, které vedou k dosažení stanoveného cíle. Účinek akčního plánu a celkový vývoj situace bude v rodině sledovat jejich terénní pracovnice, po novém roce se skupina opět sejde, aby plán vyhodnotila a revidovala.

 

24. 11. 2015

Náš vzdělávací kurz "Metody posilování práv dítěte s ADHD" byl bez výhrad akreditován u MPSV, takže se na Vás budeme těšit 23. a 25. února 2016 v našich prostorách na Biskupské 5.

 

9. 11. 2015

Máme za sebou první případovou konferenci (dále jen PK), které se účastnil chlapec s ADHD, jeho maminka, speciální pedagožka, obě jeho terénní pracovnice a jeho asistentka ve škole. Pro chlapce byl nachystán oddychový koutek s hračkami a pohádkou, kdyby to na něj bylo příliš, čehož využil pouze jednou, jinak zvládal situaci sledovat a úměrně svým schopnostem a možnostem. Účastníci hodnotili PK jako přínosnou, byl nastaven akční plán s jednotlivými kroky, které vedou k dosažení stanoveného cíle. Účinek akčního plánu a celkový vývoj situace bude v rodině sledovat jejich terénní pracovnice, na začátku nového roku se skupina opět sejde, aby plán vyhodnotila a revidovala.

 

26. 10. 2015

Vrcholí přípravy na první případovou konferenci (dále jen PK), která se uskuteční 9. 11. 2015. PK bude facilitovat Mgr. Lenka Maléřová z organizace IQ Roma servis, účast přislíbili kromě členů rodiny dítěte s ADHD také jeho speciální pedagožka, obě terénní pracovnice a asistentka ze školy.

 

23. 9. 2015

V současné době máme domluveny celkem tři termíny realizace případových konferencí (dále jen PK). Budeme řešit následující témata:

  • nastavení následné péče o dítě s ADHD poté, co rodina opustí sociální službu
  • nastavení spolupráce mezi rodinou, dítětem a školou ve snaze harmonizovat tento vztah

 

8. 9. 2015

Ke 31. 8. 2015 podal realizační tým žádost o akreditaci vzdělávacího kurzu Metody posilování práv dítěte s ADHD u akreditační komise MPSV. Budeme doufat, že žádost bude schválena bez dalších připomínek a budeme se moci vrhnout na jeho intenzivnější propagaci.

 

31. 8. 2015

V průběhu léta realizační tým pilně připravoval vše potřebné pro realizaci případových konferencí ušitých na míru dětem s ADHD (dále jen PK). Byla vytvořena osnova PK a její modifikace pro dítě s ADHD tak, aby se mohlo plně podílet na rozhodování ve svých záležitostech a zároveň mělo prostor pro nutný odpočinek a odreagování. Koordinátorce PK Mgr. Blance Burešové se podařilo zajistit pro realizaci PK kvalitní a zkušené facilitátory z řad organizací Ratolest Brno a IQ ROMA Servis. Zbytek realizačního týmu ve spolupráci se sociálními pracovnicemi Centra pro rodinu a sociální péči započal domluvu na cílech PK s jednotlivými přihlášenými rodinami.

 

1. 6. 2015

Realizace případových konferencí (dále jen PK) bude probíhat od srpna 2015, což je změna oproti původnímu plánu. Zdržení je způsobeno posunem realizace potřebné stáže. Pro účast na PK je možné hlásit se u kontaktních osob (sekce Kontakt).

 

20. 5. 2015

Tři pracovnice projektu absolvovaly ve dnech 12. a 13. 5. 2015 stáž v Ratolesti Brno, kde se dozvěděly informace k organizaci a svolávání případových konferencí (dále jen PK). Seznámily se tu také s novou formou PK, která je více "ušita na míru" přímo dětem.

 

17. 4. 2015

Kapacita aktitivy Terénní práce v rodině je nyní plná, celkem ji využívá 11 chlapců a 1 dívka. Terénní pracovnice projektu dochází tedy do dvanácti rodin, kde různými technikami pomáhají dětem s ADHD adekvátním způsobem prosazovat svoje práva a trénují s nimi k tomuto potřebné dovednosti a schopnosti - efektivní komunikaci, schopnost činit kompromis, soustředěnost, zvládání negativních emocí (vztek, strach, hněv) a další. Prosazování práv probíhá převážně v rovině práva participačního - tedy aby děti byly zapojovány do rozhodovacích procesů (jaké kroužky, jaké aktivity ve škole, způsob přípravy do školy a další).

 

1. 4. 2015

Do aktivity Terénní práce v rodině budou zapojeny děti ve věku od 8-14 let. Oblasti, ve kterých s dětmi terénní pracovnice trénují způsoby prosazování jejich práv na zapojení se do rozhodovacích procesů a také dovednosti a schopnosti, které jim toto zapojování umožňují, jsou především školní prostředí a rodina.